Tkalcovstvím se v českých zemích zabývali především muži, zatímco ženy vykonávaly jen pomocné práce. Základními materiály k výrobě lidového textilu byly len, konopí, vlna, výjimečně hedvábí a od 19. století bavlna. Plátna, valchované vlněné a polovlněné látky zůstávaly většinou v přírodních režných barvách. Vzorovanými textiliemi byly především kanafas (nejčastěji černobílý, modrobílý), činovatě s bílou, červenou a černou a valchovaná celovlněná sukna (modrá, červená, zelená a rezavá).
Konopí a lněné plátno se tkalo na celém území českých zemí. Hrubé druhy plátna sloužily jako pytle a plachty, jednobarevná plátna střední kvality se používala na součásti mužského pracovního oděvu (košile, kalhoty, vesty), na ženské všední košile, sukně a zástěry, na prostěradla, ubrusy, potahy slamníků. Tenká plátna byla materiálem k šití svátečních oděvů.
Vlněné tkaniny se dělí na valchované a nevalchované. Z nevalchovaných tkanin (zvaných šerka, mezulán aj.) se šily na celém území Čech a Moravy především ženské sukně, na Chodsku mužské kabáty. Druhou skupinu vlněných látek představují valchovaná sukna – většinou jednobarevné sukno se používalo především k šití součástí mužského oděvu. Zhotovovaly se z něj haleny a kalhoty (Valašsko, Slezsko), v některých oblastech prostá obuv a koňské houně.
Tkaní je technologický postup výroby textilních látek (tkanin), spočívající v opakovaném provazování (křížení) dvou navzájem kolmých soustav nití (vláken). Podélná soustava se nazývá osnova, příčná útek, který pokaždé prochází celou šířkou tkaniny. Tím se tkaní liší od jiných textilních technik, například pletení, vázání nebo vyšívání. Materiálem ke tkaní jsou příze z vláken jak přírodních (len, konopí, vlna, bavlna), tak umělých. Kolem roku 1800 se začaly prosazovat tkací stroje s mechanickým pohonem.
Typy tkanin – brokát – těžší hedvábná tkanina popelín – je jemná bavlněná tkanina na košile, halenky a pyžama manšestr – na svrchní ošacení a k dekoračním účelům damašek – bavlněná nebo lněná žakárová tkanina na ložní prádlo a ubrusy gabardén- používá se převážně na obleky a kostýmy tvíd – tkanina se používá hlavně na saka, kostýmy a svrchníky blue denim – v češtině často: tkanina na džíny
Z historie tkalcovského stavu:
Nejstarší známé nálezy pochází ze 7. tisíciletí př. n. l. z turecké Anatolie. Lněná tkanina vznikala proplétáním osnovy napnuté v pevném rámu.
Asi o 1000 let později se v Anatolii tkalo již s vertikálně uloženou osnovou napínanou závažím. Tímto způsobem byla vyrobena také nejstarší tkanina nalezená na území ČR (v Lulči u Vyškova), asi 7 tisíc let stará.
(zdroj: Wikipedie, Naše hobby)